Stomatologia wspomnień, czyli czas cofnąć się do lat 90.

Stomatologia wspomnień, czyli czas cofnąć się do lat 90.

13 października, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Dawniej wszystko było inne, w tym… stomatologia. Dla jednych była ona koszmarem dzieciństwa, a dla innych charakteryzowała się dużą skutecznością. Tak czy inaczej, trzydzieści lat temu statystyczny gabinet stomatologiczny kraków wyglądał zupełnie inaczej, niż dziś. I też miał swój wyjątkowy klimat.

Ośrodek cierpienia czy synonim profesjonalizmu

Oczywistym jest, że w ostatnim dziesięcioleciu klinika stomatologiczna kraków jaką znamy dziś raczej… nie istniała. W tamtych czasach stomatologia miała być przede wszystkim skuteczna i taką też była. Owszem, nie można jej porównywać z dzisiejszymi osiągami medycyny, ale za to również i ona miała w sobie coś wyjątkowego. Tym czymś był panujący tam klimat. Idący do stomatologa pacjent raczej liczył się z faktem, że ból zęba pojawi się i tak. Mimo to, kondycja ówczesnego uzębienia była znacznie lepsza, niż w czasach dzisiejszych.

Szkolny gabinet dentystyczny kraków

Prawdą jest stwierdzenie, że na przełomie wieku XX i XXI stomatologia kładła znacznie większy nacisk na zapobieganie niektórym schorzeniom zębów. Wizyta u szkolnego stomatologa była dla wielu dzieci na tyle stresująca, że bardzo często wiązała się z… dokładnym myciem i pielęgnacją zębów. Mało tego – w tamtych czasach dieta maluchów byla zupełnie inna niż dziś. Było w niej dużo mniej składników sztucznego pochodzenia i – co najważniejsze – cukru. Nietrudno dojść bowiem do wniosku, że statystyczny, dzisiejszy gabinet stomatologiczny kraków musi borykać się z rosnącą liczbą przypadków próchnicy.

Bagatelizowanie leczenia

Nie da się ukryć, że dzisiejszy, statystyczny gabinet dentystyczny kraków jest dużo bardziej profesjonalny, niż jego odpowiednik rodem z lat 90. ubiegłego wieku. Problemem jest raczej to, że dzisiejsza stomatologia praktycznie całkowicie wykluczyła ból. Dziś nawet wyrywanie zębów nie jest bolesne, gdyż w jego trakcie stosowane jest miejscowe znieczulenie komputerowe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z codziennej pielęgnacji zębów, gdyż nie ma pojęcia o konsekwencjach swoich nieprzemyślanych działań.

Praktycznie każda, działająca w dzisiejszych czasach klinika stomatologiczna kraków wykluczyła zjawisko bólu, które nieodłącznie towarzyszyło leczeniu zębów. I choć taki krok jest jak najbardziej wskazany, to jednak niesie on ze sobą pewne zagrożenia.