Skąd biorą się wady zgryzu?

Skąd biorą się wady zgryzu?

13 września, 2019 Wyłącz przez swiadowid

Wady ortodontyczne to problem, z którym zmaga się wielu z nas. Powodują nie tylko problemy natury estetycznej, ale również są w stanie utrudniać przeżuwanie pokarmów. Na szczęście dobry stomatolog lub ortodonta Łódź znają metody leczenia wad zgryzu, które mogą być stosowane u dzieci i młodzieży, jak i u osób dorosłych.

Wady zgryzu – przyczyny

Czasem ciężko jest określić jednoznaczną przyczynę występowania wad ortodontycznych, ponieważ może mieć na to wpływ wiele czynników. Na część z nich nie mamy żadnego wpływu, innym możemy jednak zapobiegać. Dobry ortodonta Łódź jest w stanie wyjaśnić skąd wzięła się wada i w jaki sposób można ją zwalczać. Przyczyny występowania wad ortodontycznych dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne.

Zewnętrzne – do wad mających genezę wewnętrzną można zaliczyć jeszcze problemy z okresu życia płodowego, trudnego porodu lub czasu tuż po narodzinach. Między innymi jest to ucisk wewnątrzmaciczny, urazy czy nawet nieodpowiednie nawyki żywieniowe niemowlęcia.

Wewnętrzne – do wewnętrznych przyczyn pojawiania się wad ortodontycznych można zaliczyć predyspozycje genetyczne, choroby na które cierpiała matka w czasie ciąży, krzywica czy chorowanie na schorzenia zakaźne.

Złe nawyki a wady ortodontyczne

Wady zgryzu najczęściej powstają u dzieci, jednak nie zawsze wywołują je choroby, wady anatomiczne czy obciążenia dziedziczne. Często bowiem aparat ortodontyczny Łódź zakładany jest u dzieci, które posiadają nieprawidłowe nawyki czy zaniedbują higienę jamy ustnej. Jest to wina nie tyle samych dzieci, co raczej ich rodziców. Powstawanie wad zgryzu może być spowodowane ssaniem kciuka, zgrzytaniem zębami, nawyk oddychania przez usta. Wady ortodontyczne mogą być spowodowane także nieodpowiednio leczoną próchnicą lub stanem zapalnym w obrębie uzębienia. Leczenie wady ortodontycznej Łódź jest możliwe u dzieci po 7 roku życia, jednak lepiej jest zapobiegać ich powstawaniu.

Czy konieczny jest aparat ortodontyczny?

Sposoby leczenia wad zgryzu są zawsze określane przez stomatologa ortodontę. Leczenie wady ortodontycznej Łódź może obejmować nie tylko zabiegi stomatologiczne, ale również zmianę codziennych nawyków i zasad higieny. Aparat ortodontyczny Łódź nie jest koniecznością, jednak może przynieść najlepsze efekty. Aparat wcale nie musi być noszony na stałe, a np., na noc. Jego regularne stosowanie może znacznie poprawić wygląd zgryzu, dlatego też obecnie nikogo nie dziwi obecność aparatów na uzębieniu – nosi je bowiem bardzo wiele osób, w tym także celebryci.