Jak w rzeczywistości wyglądają szkolenia sep?

Jak w rzeczywistości wyglądają szkolenia sep?

14 października, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Tradycyjne szkolenia sep zazwyczaj trwają od kilku do kilkunastu godzin. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można zapisać się na jednodniowe szkolenie, po którym od razu można przystąpić do egzaminu końcowego. Niewielka ilość godzin szkoleniowych sprawia, że nikomu nie powinno zabraknąć czasu na doskonalenie zawodowe.

O czym należy pamiętać?

Długość kursów sep bardzo często zależy od liczy uczestników. Jak łatwo się domyślić, im więcej kursantów, tym oczywiście szkolenie automatycznie się wydłuża. Wynika to oczywiście z tego, że pojawiają się dodatkowe pytania i prośby kursantów o ponowne wyjaśnienie najbardziej zawiłych kwestii. Klasyczne szkolenie sep dzieli się na dwie główne sekcje. Pierwszą z nich jest część wykładowa, a drugą część warsztatowa. Najważniejszą rolę odgrywa oczywiście część warsztatowa na której kursanci mogą zdobyć drogocenną wiedzę praktyczną dotyczącą budowy i obsługi różnorodnych instalacji elektrycznych. Kursy sep prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Co po kursie sep?

Jak wspomniano we wstępie po zakończeniu szkolenia sep wszyscy uczestnicy mogą od razu przystąpić do egzaminu sep. Jeżeli chodzi o sam egzamin to odbywa się on przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Warto wyraźnie zaznaczyć, że komisja dokładnie sprawdza kwalifikacje kandydatów, zadając pytania wyłącznie z tych kwestii, które mają bezpośredni związek z uprawnieniami.

Odnowienie uprawnień sep

Od 2010 roku uprawnienia sep nie są nadawane bezterminowo. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nabyte uprawnienia należy odnowić po 5 lata. Pięcioletni okres ważności dotyczy uprawnień energetycznych, cieplnych i gazowych. Nawet doświadczeni fachowcy muszą ponownie zapisać się na kursy sep i zobowiązani są do ponownego zdania egzaminu państwowego. Tego typu podejście ma oczywiście swoje uzasadnienie. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że przepisy cały czas się zmieniają, dlatego też niezbędne jest nieustanne poszerzanie swojej wiedzy. Stały i szybki postęp technologiczny sprawia, że co roku pojawiają się nowe urządzenia i zaawansowane technologie, z którymi trzeba się zapoznać. Profesjonalne szkolenie sep znacząco ułatwi to zadanie, dlatego też warto jak najszybciej rozejrzeć się za porządną firmą szkoleniową.