Co to są uprawnienia SEP?

Co to są uprawnienia SEP?

16 marca, 2022 Wyłącz przez Redakcja

SEP jest skrótem od Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która jest odpowiedzialna za przygotowywanie szkoleń i kursów elektrycznych, do których może przystąpić każda osoba pełnoletnia, która chce w przyszłości pracować jako elektryk, albo chce poszerzyć swoje kompetencje.

Do czego są potrzebne uprawnienia SEP?

Sepowskie uprawnienia często wymagane są podczas rozmów rekrutacyjnych. Większość firm, która poszukuje pracowników z branży elektrycznej będzie wymagała uprawnień tego typu. SEP uprawnienia przydają się nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu codziennym, ponieważ pomagają w usuwaniu przeróżnych usterek w domu. Uprawnienie SEP warto mieć chociażby dlatego, że rynek pracy dla elektryków po przebytych szkoleniach jest ogromny. Łatwo znaleźć pracę wszędzie i to dobrze płatną, jak np. w firmach, które zajmują się branżą motoryzacyjną lub produkcją podzespołów.

Jak można podzielić uprawnienia SEP?

Wyróżnia się trzy rodzaje uprawnień SEP: G1, G2, G3. Uprawnienie SEP G1 skierowane jest do osób, które pracują przy różnych urządzeniach, sieciach i instalacjach elektroenergetycznych, które przetwarzają i zużywają energię elektryczną. Dotyczą one wszystkich urządzeń prądotwórczych przyłączonych do krajowej sieci elektroenergetycznej, bez względu na napięcia i wielu innych.
SEP uprawnienia G2 to inaczej kursy cieplne, które przeznaczone są dla osób, które chcą się zajmować dozorem, albo eksploatacją instalacji, urządzeń i sieci cieplnych. Uprawnienia tego typu dotyczą kotłów parowych oraz wodnych na paliwa stałe lub wodne i wielu innych urządzeń tego typu.
Sepowskie uprawnienia G3 to szkolenia, które związane są z eksploatacją, a także dozorem urządzeń i instalacji oraz sieci gazowych. Szkolenia te dotyczą urządzeń do produkcji paliw gazowych, generatorów gazu, a także urządzeń do magazynowania paliw gazowych, turbin gazowych, aparatur kontrolno- pomiarowych i wielu innych.

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Aby zdobyć te uprawnienia, wystarczy mieć podstawowe wykształcenie i skończone osiemnaście lat. Szkolenia mogą dotyczyć jednego rodzaju uprawnień, albo wszystkich trzech od razu. Szkolenie trwa jeden dzień i kończy się egzaminem państwowym. Kursy na uprawnienia SEP można także zaliczyć online, jednak na egzamin trzeba stawić się osobiście.
Uprawnienia SEP są wydawane na 5 lat.