Endodoncja – co to właściwie jest?

Endodoncja – co to właściwie jest?

19 maja, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Endodoncja to nazwa, która może wydawać się tajemnicza. Rzeczywistość jednak nie jest skomplikowana. Jest to po prostu współcześnie używana nazwa na leczenie kanałowe. Sam zabieg w ciągu ostatnich lat mocno wyewoluował i nie wiąże się już z taką ilością bólu i dyskomfortu jak jeszcze nie dawno. Jest to bardzo popularna metoda leczenia, więc na pewno warto dowiedzieć się o niej więcej. Czym dokładnie jest endodoncja?

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Endodoncja jest rodzajem zabiegu stomatologiczne, którego celem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się zakażenia, zabezpieczenie sąsiednich zębów i zmniejszenie bólu i dyskomfortu u pacjenta. Nie jest to właściwie metoda leczenia zęba w pełni znaczenia tego słowa, ponieważ ząb po zabiegu leczenia kanałowego pozostaje całkowicie martwy. Dzięki temu jednak można uniknąć konieczności jego usunięcia i wstawienia implantu, co stanowi dla pacjenta o wiele większy koszt. W czasie zabiegu stomatolog czyści kanał zębowy z zakażonej miazgi i chemicznie neutralizuje nerw zębowy. Następnie ubytek jest wypełniany. Zabiegi tego rodzaju należą do absolutnego kanonu stomatologii i każdy dentysta Zabrze ma go w swym repertuarze.

Dlaczego nie lubimy leczenia kanałowego?

Klinika stomatologiczna Zabrze nie bez powodu nie jest miejscem, do którego chodzimy niechętnie. Nie jest to oczywiście związane z jakością świadczonych usług, a racze z tym, że leczenie kanałowe zdecydowanie nie kojarzy się dobrze. Oprócz bólu i konieczności wzięcia udziału w dwóch zabiegach istnieje też ryzyko powtórnego zakażenia zęba przez niecałkowite oczyszczenia kanałów zębowych. A przynajmniej istniało.

Jak poradziła sobie z tymi problemami współczesna stomatologia?

Współczesna stomatologia poradziła sobie z tym problemem doskonale. Dzisiaj leczenie kanałowe wykonuje się zupełnie inaczej niż jeszcze jakiś czas temu. W czasie zabiegu wykorzystuje się specjalnie skonstruowany mikroskop, który sprawia, że pole widzenia stomatologa jest o wiele większe. Dzięki temu ryzyko niedokładnego oczyszczenia kanałów zębowych, czy niezupełnego ich wypełnienia jest bliskie zeru.

Stomatolog Zabrze – jak znaleźć dobrego lekarza dla siebie?

Dobry dentysta Zabrze jest na wagę złota. Dzięki niemu można uniknąć bólu i skorzystać z nowoczesnych metod leczenia. Lecz jak go znaleźć? Najlepiej skorzystać z opinii innych pacjentów. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie jednej z funkcjonujących w sieci stron, na których pacjenci mogą dzielić się opiniami na temat lekarzy.