Właściwości kasetonów styropianowych

Właściwości kasetonów styropianowych

28 lutego, 2020 Wyłącz przez Redakcja

Jednym ze sposobów na szybkie i tanie odnowienie mieszkania jest zastosowanie kasetonów sufitowych i ściennych. Bogactwo oferty w sklepach daje bardzo duże możliwości dekoracyjne. Bez bałaganu i wynoszenia mebli w ciągu kilku dni diametralnie zmieni swój wygląd.

Kasetony dekoracyjne

Kasetony dekoracyjne to bardzo popularny sposób dekorowania sufitów i ścian. Najczęściej są to prostokąty o wymiarach 50×50 cm lub 60×60 cm. Kasetony sufitowe mogą także występować w formie płyt, belek lub listew o różnych wymiarach.

Elementy sztukateryjne najczęściej produkowane są ze styropianu, ale można spotkać także kasetony z płyty MDF, styroduru lub plastiku. Kasetony wykonane z tych materiałów różnią się właściwościami i ceną. To właśnie z tych względów najpopularniejsze są kasetony styropianowe.

Właściwości kasetonów styropianowych

Styropian znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości termoizolacyjnych i higroskopijnych. Skutecznie zabezpiecza budynki przed stratą ciepła i przenikaniem wilgoci. Izolacje ze styropianu stosuje się na zewnątrz budynku, bo wtedy jest najbardziej efektywna. Czasami nie ma jednak możliwości ocieplenia całego budynku, wtedy można zastosować kasetony ze styropianu. Nie tylko podniosą temperaturę w mieszkaniu o kilka stopni, ale także poprawią jego akustyczność. Dźwięki muzyki będą rozchodzić się równomiernie, ale równocześnie nie będą dochodzić hałasy z zewnątrz. Komfort użytkowania mieszkania znacznie się poprawi.

Kasetony ze styropianu, podobnie jak inne kasetony, są bardzo łatwe do układania. Montuje się je za pomocą kleju do styropianu, wystarczy tylko dokładnie dopasować do naklejonych wcześniej innych kasetonów ze styropianu. Docięcia wymagają tylko kasetony styropianowe w ostatnim rzędzie, które trzeba dopasować do konkretnego wymiaru ściany. Na szczęście cięcie styropianu jest bardzo proste i nie nastręcza trudności.

Kasetony ścienne styropianowe są bardzo tanie. W sklepach można znaleźć kasetony styropianowe sprzedawane na sztuki (2-4 zł) lub na metry kwadratowe (10-20 zł). Bez względu na sposób sprzedaży cena kasetonów styropianowych jest bardzo atrakcyjna.

Jak można wykorzystać kasetony ze styropianu?

Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Najczęściej służą do wykończenia sufitu. I tu zdecydowanie stosowane są kasetony styropianowe o gładkiej strukturze, elementami zdobniczymi mogą być rozety przyklejane w miejscu centralnym lub listwy przysufitowe. Taki sufit nadaje pomieszczeniu elegancji i równocześnie nie przytłacza.
Jeszcze większe możliwości dają kasetony ścienne styropianowe. Można wykończyć nimi całą ścianę w salonie lub tylko pewne jej fragmenty.

Rewelacyjne efekty w nowoczesnych aranżacjach dają kasetony styropianowe wykonane w technice 3D. Kasetony z bryłami geometrycznymi, elementami fali w połączeniu z oświetleniem LED pozwalają na tworzenie bardzo różnych aranżacji.