Usuwanie ósemek u dentysty. Czy jest konieczne?

Usuwanie ósemek u dentysty. Czy jest konieczne?

12 sierpnia, 2020 Wyłącz przez Redakcja

Wyrywanie, czyli ekstrakcja ósemek to zabieg przeprowadzany dzisiaj rutynowo i może wykonać go każdy dentysta w Toruniu oraz w innych miastach. Dlaczego wyrywa się „zęby mądrości”? Na czym polega taka procedura?

Dlaczego warto wyrwać ósemki?

Ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe wyrastają zwykle około 20. roku życia, lecz termin ten jest dość indywidualny. Są one pozostałością po dawnych czasach, gdy człowiek jadł inne pokarmy. Niestety, ósemki, które miały pomagać w rozdrabnianiu jedzenia, są obecnie sporym problemem.

Przede wszystkim ósemki są trudne w czyszczeniu, więc są w większym stopniu narażone na próchnicę. Także często nieprawidłowo się wyrzynają, na przykład nadmiernie naciskają na okoliczne zęby, prowadząc do ich przemieszczania. W ten sposób mogą zaburzyć też efekty leczenia ortodontycznego.

Wobec tego stomatolog Toruń oraz w innych miastach często zaleca usuwanie „zębów mądrości” jeszcze zanim zaczną wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.

Jak przygotować się do zabiegu ekstrakcji ósemek?

Dzisiaj zabieg ekstrakcji ósemek może wykonać każdy gabinet czy klinika dentystyczna Toruń to jedno z tych miast, gdzie takie usługi są dostępne. Warto wybrać wtedy prywatny gabinet, w którym przyjmuje polecany dentysta Toruń ma jedne z lepszych ofert w regionie. Opinie na temat stomatologów w Toruniu można sprawdzić online.

Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie RTG typu panorama, czyli zdjęcie pantomograficzne. Ma ono na celu uwidocznienie położenia ósemek. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o metodzie ekstrakcji – prywatny stomatolog Toruń może zaoferować dostęp do wszystkich stosowanych obecnie metod.

Jak wygląda zabieg usuwania ósemek?

Zabieg usuwania ósemek odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa wtedy żadnego bólu.

Gdy zęby są już widoczne, wtedy można wyrwać je tradycyjnie – szczypcami. Gdy jednak są zatrzymane, nie są widoczne w jamie ustnej, stosuje się procedurę chirurgiczną – wtedy konieczne jest odsłonięcie zęba w dziąśle, a na koniec rana jest zaszywana. Najlepiej, aby zabieg wykonała wtedy sprawdzona klinika dentystyczna Toruń ma takie placówki.

Po zabiegu należy pamiętać o odpowiedniej diecie i łagodnie myć i płukać usta, aby nie naruszyć tkanki, która formuje się w miejscu ekstrakcji. Przestrzeganie zasad przekazanych przez stomatologa pozwala na wyeliminowanie powikłań, które mogą pojawić się po usuwaniu zębów.

Jeżeli więc pojawiają się wskazania do ekstrakcji „zębów mądrości”, najlepiej, aby usunął je dobry dentysta Toruń to szeroka gama gabinetów, w których można otrzymać profesjonalną obsługę.