Historia telekomunikacji

Historia telekomunikacji

17 września, 2020 Wyłącz przez Redakcja

Mało kto wyobraża sobie codzienne życie bez telefonu. W końcu urządzenie komórkowe służy już nie tylko do dzwonienia czy wysyłania wiadomości tekstowych, ale także do zarządzania codziennymi czynnościami. Inne funkcje, które są często używane to aplikacje bankowe, zegarek wraz z budzikiem, odtwarzacze muzyki i wideo. Telefon komórkowy służy do przeglądania Internetu, do pracy i zabawy. Jak rozpoczęła się niezwykła droga, która doprowadziła do tego, że powstał pierwszy telefon komórkowy, a później rozwinięty smartphone?

Historia zaczyna się w sądzie

Zapytanie, kto wynalazł telefon nawet po ponad stu latach budzi wiele kontrowersji. Nad konceptem komunikacji werbalnej na odległość pracowało dwóch wielkich wynalazców: Elish Gray i Alexander Graham Bell. Ten drugi był jednak szybszy przy wcielaniu idei w życie. Szybszy o całe dwie godziny. Bo taka była różnica między złożeniem wniosków patentowych przez obu panów. Ze względu na tak małe różnice, gdy chodzi o patent, to kto wymyślił telefon musiał rozstrzygać sąd. Po kilkuletniej batalii sądowej wskazane zostało, że to Bell ma prawo do patentu urządzenia. Wtedy też na rynku pojawiło się przedsiębiorstwo Bell Telephone Company, które zajęło się rozprowadzaniem i popularyzowaniem telefonu na świecie. Mało kto wie, że mimo oficjalnego patentu należącego do Bella dwadzieścia lat wcześniej urządzenie o podobnej zasadzie działania skonstruował włoski wynalazca Antonio Meucci. Urządzenie nazwane teletrofono miało ułatwić komunikację z chorą żoną przebywającą na piętrze domu, gdy wynalazca był w piwnicy w swojej pracowni. Jednak to wniosek patentowy daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie, kto wynalazł telefon.

Zrywając kable

Po wynalazku Bella rozwój telekomunikacji nastąpił bardzo szybko. Ciężko stwierdzić, kto wymyślił telefon bezprzewodowy – jednak było kwestią czasu, kiedy pojawi się pierwszy telefon komórkowy. I rzeczywiście prototyp został przygotowany w latach 60 ubiegłego wieku przez firmę Ericsson. Wyglądał jak walizka i kosztował prawie tyle, co samochód osobowy. Od tego momentu nastąpiła intensywna miniaturyzacja rozwiązania – Motorola wypuściła na rynek telefon o wadze 3 kilogramów, który cieszył się popularnością. Pozwalał na pół godziny rozmowy i czuwał nawet do ośmiu godzin. Sprzedano ponad dwanaście tysięcy sztuk i to mimo wysokiej ceny, jaką osiągało urządzenie. Pierwsze telefony pozwalały jedynie na wykonywanie połączeń, później nastąpiła era SMS i dalszy rozwój. Aż do znanego dobrze smartphone, który jest nie tylko telefonem, ale i skomplikowanym komputerem.