Montaż kasetonów sufitowych – kilka wartościowych wskazówek

Montaż kasetonów sufitowych – kilka wartościowych wskazówek

4 marca, 2021 Wyłącz przez Redakcja

W domowej aranżacji kasetony sufitowe odgrywają olbrzymią rolę. I choć wiele osób ich nie docenia, to trudno wyobrazić sobie bez nich pokój w określonych lokalizacjach. Tak, gdyż to właśnie dzięki nim wyciszenie pomieszczenia i jego termoizolacja wchodzą na zupełnie nowy, bo wyższy poziom. Tak jest zwłaszcza w przypadku mieszkań z tzw. “wielkiej płyty”, które nie tylko muszą być ciche, ale i energooszczędne.

Kasetony i ich charakterystyka

Modele sufitowe (tak, jak i kasetony ścienne) charakteryzują się określonymi właściwościami użytkowymi. Po pierwsze – ich grubość to aż 1 cm, co wystarcza by skutecznie zredukować emisję ciepła przez wewnętrzne ściany i inne przeszkody. Po drugie – większość z nich posiada “klasyczne” wymiary 50 x 50 cm. Jest to wystarczająco dużo, by zachować kompromis pomiędzy efektywnym układaniem kasetonów sufitowych, a ich ceną.

Jak układać kasetony?

Kasetony sufitowe – podobnie jak panele sufitowe – powinny być nakładane z uwzględnieniem określonych zaleceń technicznych. Montaż najlepiej rozpocząć od środka, gdyż wiąże się to z gwarancją elegancko wykonanego centrum sufitu. Następnie – po przyklejeniu pierwszej płytki – należy nakładać resztę tzw. “metodą ślimaka”. Po dotarciu do ścian panele sufitowe powinny zostać elegancko docięte, by móc stworzyć jednolitą powłokę na powierzchni sufitu. Oczywiście nie można zapominać tu o odpowiedniej technologii klejenia.

Jak kleić kasetony?

Kasetony ścienne i sufitowe powinny być klejone za pomocą dedykowanego kleju mineralnego. Co ważne – ich niewielka masa wyklucza konieczność używania bardziej zaawansowanych metod połączeń. Stosując odpowiedni kle dyspersyjny, należy na początek nałożyć jego odrobinę na 9 różnych (najlepiej symetrycznych) punktów płyty a następnie przyłożyć ją do powierzchni sufitu. Jeśli stosuje się klej polimerowy, trzeba – po nałożeniu kilku strużek kleju – odstawić płytę na bok i odczekać 4 – 5 minut, po czym można ją przyłożyć do klejonej powierzchni. W trakcie przygotowywania pojedynczej płyty, można kleić również kolejne. Dzięki temu praca pójdzie szybciej.

I jeszcze jedno: w sąsiedztwie ścian płyty nie muszą idealnie do nich przylegać. Można tu zastosować klasyczne listwy przyścienne, które łatwo zasłonią wszelkie nieciągłości.

Kilka słów podsumowania

W przypadku kasetonów i paneli ściennych, ogólna technika montażu pozwala na wyłożenie w ciągu jednego dnia całej powierzchni sufitu. Oczywiście tempo prac spadnie w okolicach ścian, ale nie można zapominać, że płyty te są bardzo łatwe w obróbce.