Czym są uprawnienia SEP?

Czym są uprawnienia SEP?

11 maja, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Zaczepiony na ulicy przeciętny Kowalski raczej nie będzie wiedział, co kryje się za tajemniczym skrótem SEP. Jednak, gdy o to samo zapytamy człowieka pracującego na stanowisku elektryka, wtedy bez problemu odpowie, że chodzi o specjalne uprawnienia SEP. Można je zdobyć, kończąc odpowiedni kurs w trybie stacjonarnym albo online. Co jeszcze wiemy na temat tych kwalifikacji?

Dlaczego są potrzebne SEP uprawnienia?

Najpierw rozwińmy sam skrót. Okazuje się, że oznacza on Stowarzyszenie Elektryków Polskich. To organizacja, która oferuje szkolenia w branży elektrycznej. Po ich ukończeniu każda osoba może zdobyć uprawnienie SEP w postaci certyfikatu. Mając taki dokument potwierdzający nowe umiejętności, łatwiej znajdzie pracę w profesjonalnej firmie albo awansuje na lepsze stanowisko. Co więcej, nabyta wiedza przyda się także w codziennym życiu (wszelkie usterki związane z urządzeniami elektronicznymi szybko będzie można naprawić). Jednak najważniejsze, że uprawnienia te pozwolą na legalne wykonywanie zawodu elektryka.

Szkolenia SEP – ogólne informacje

Skupmy się teraz na krótkich kursach (trwających od kilku do kilkunastu godzin). Każdy, kto się na nie zapisze, będzie miał dostęp do różnych materiałów. Wszystkie są dostosowane do dzisiejszych zmian, jakie zaszły w dziedzinie elektrycznej. Warto wiedzieć, że na owych szkoleniach zakres zagadnień jest bardzo szeroki. Nie brakuje zarówno teoretycznej części, jak i praktycznej. Co ważne, kursy organizowane są na terenie całej Polski (także w mniejszych miastach), a wymagania dla uczestników nie są skomplikowane. Wystarczy ukończona szkoła podstawowa i wiek 18 lat. Więcej na ten temat można przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę wspomnianego Stowarzyszenia. Niedawno pojawiła się również możliwość uczestnictwa w szkoleniu bez wychodzenia z domu. Taka forma online jest doskonałym, wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, szczególnie w czasach pandemii. Oczywiście po odbyciu kursu, należy jeszcze zdać ustny egzamin

Uprawnienia SEP – rodzaje

Takie SEP uprawnienia mogą być nadane dla dwóch typów wykonywanych prac. Chodzi o eksploatację lub dozór. Inny podział dotyczy różnych grup. Tutaj są trzy rodzaje uprawnień: elektryczne (oznaczane jako G1), cieplne (G2) oraz gazowe (G3). W pierwszym przypadku mowa o obsłudze urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych, natomiast w kolejnych mamy do czynienia z urządzeniami cieplnymi i gazowymi.

UWAGA! Uprawnienie SEP jest ważne tylko przez 5 lat. Po tym czasie należy odnowić nabyte kwalifikacje.