Najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne

Najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne

14 maja, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Stomatologia intensywnie się rozwija, dzięki czemu jej możliwości już dziś są imponujące, a na pewno z czasem będzie coraz lepiej. Jakie zabiegi wchodzą obecnie w grę i które wykonywane są najczęściej, na przykład przez stomatologów w Olsztynie?

Leczenie zębów – absolutna podstawa

Każdy stomatolog może specjalizować się w czymś innym, różne są też zakresy ofert, ale z pewnością każdy dentysta leczy zęby. Jest to istota stomatologii od niepamiętnych czasów, choć oczywiście metody mocno się zmieniają. Dziś już dentysta Olsztyn może zagwarantować swoim pacjentom, że borowanie nie będzie bolało – wystarczy podać znieczulenie. Wielkim udogodnieniem są też światłoutwardzalne plomby, dzięki którym można od razu jeść i pić, podczas gdy kilkanaście lat temu trzeba było przez 2 godziny wstrzymywać się z tym w przypadku wyleczenia zęba.

Leczenie endodontyczne – kanałowe

Leczenie kanałowe także wykonuje każdy stomatolog Olsztyn, nie jest to jednak zabieg tak ławy jak zwykłe leczenie. Wymaga wielkiej precyzji i dokładności, a także sporo doświadczenia, nie powinno się więc powierzać tego zadaniu komuś, kogo umiejętności nie jest się pewnym. Od jakiegoś czasu bardzo popularne staje się leczenie kanałowe pod mikroskopem – oferuje je coraz więcej nowoczesnych gabinetów stomatologicznych w Olsztynie. Użycie mikroskopu sprawia, że dentysta Olsztyn jest w stanie dokładnie ocenić stan kanałów, co daje pewność, że leczenie przyniesie idealny efekt. Wadą takiego rozwiązania jest jednak wysoka cena, jak również fakt, że tego rodzaju zabieg wykonuje się po całkowitym zeszlifowaniu korony zęba, a więc konieczna jest jej odbudowa. Po tym ząb już nie jest taki trwały (choć po leczeniu kanałowym staje się martwy, więc i bez szlifowania nie jest – służy określony czas).

Ekstrakcja – wyrywanie zębów

Choć wyjątkowo nieprzyjemne, czasami jest konieczne, zwykle kiedy ząb jest tak zniszczony przez próchnicę, że nie ma możliwości jego uratowania. Bardzo ważne przy tym jest, by nie zwlekać z dokonaniem ekstrakcji – jeśli stomatolog Olsztyn stwierdzi, że jest to niezbędne, nie należy “chodzić” z tym zębem, gdyż może on zagrażać zdrowiu całego organizmu. Dziś każdy gabinet stomatologiczny Olsztyn może zagwarantować pacjentowi, że “rwanie” nie będzie bolało, gdyż istnieją silne znieczulenia. Na pewno jednak nie jest to niczym przyjemnym (chyba że ząb bardzo mocno bolał – wówczas jego usunięcie jest prawdziwą ulgą), głównie ze względu na krwawienie dziąsła. Bardziej zaawansowanym zabiegiem jest chirurgiczne usuwanie zębów, które gabinet stomatologiczny Olsztyn oferuje głównie w przypadku konieczności pozbycia się ósemek.