Gniazda modułowe – rodzaje i zalety

Gniazda modułowe – rodzaje i zalety

26 maja, 2021 Wyłącz przez Redakcja

W celu podłączenia do prądu różnych zasilaczy, czujników, regulatorów i innych podobnych urządzeń najlepiej zastosować tak zwane gniazda elektryczne modułowe. Mocuje się je za pomocą specjalnych szyn, bezpośrednio na ścianach domów jednorodzinnych, biur, garaży, warsztatów i wszystkich budynków użyteczności publicznej. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jakie mają zalety takie kontakty. Co więcej, odpowiemy także na pytanie, który z ich dwóch typów jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem?

Gniazdo modułowe i jego główne zalety

Dlaczego warto zastosować owe gniazda? Po pierwsze dlatego, że są one bardzo łatwe zarówno w samym montażu, jak i samodzielnej obsłudze. Po drugie – dzięki nim unikniemy ryzyka wystąpienia nagłego zwarcia czy przepięcia. Okazuje się bowiem, że można je wykorzystać również po odłączeniu obwodu zasilającego. Brzmi świetnie, prawda? Jednak to nie wszystkie widoczne zalety. Kupując takiej wysokiej jakości gniazdo modułowe w sklepie z artykułami elektronicznymi, ma się pewność, że ma ono odpowiednie atesty. Jest oczywiście wykonane z bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych. Dzięki nim będzie zawsze niezawodne i jednocześnie w stu procentach funkcjonalne.

Gniazda modułowe – podział

Wiemy już, jakie plusy mają tego typu kontakty do użytku domowego. Pora przejść teraz do ich ogólnego podziału. Jeżeli chodzi o sposób montażu, to gniazda elektryczne modułowe mogą występować w dwóch wersjach: podtynkowej oraz natynkowej. W pierwszym przypadku, gniazda modułowe umieszcza się w odpowiedniej puszce, a następnie zrównuje się z powierzchnią tynku. I właśnie w takiej formie występuje ono najczęściej.

Dzięki temu, że gniazda modułowe podtynkowe (pojedyncze, podwójne albo czasem również potrójne) nie montuje się od razu na ścianach, to dane pomieszczenie prezentuje się bardzo estetycznie, a nawet stylowo. Szczególnie ma to znaczenie w remontowanym mieszkaniu lub właśnie postawionym, nowym budynku przemysłowym.

Odpowiedni wybór

Uwaga! Przy wyborze tanich i jednocześnie przetestowanych, profesjonalnych gniazd modułowych warto kierować się ich parametrami oraz innymi aspektami (m.in. indywidualnymi potrzebami). Najlepiej zakupić model mające uziemienie i tak zwane przesłony torów prądowych. Dlaczego? Dzięki takim elementom można ochronić dzieci przed porażeniem prądem. Nie będą one mogły włożyć do gniazdka żadnego najmniejszego przedmiotu. W celach praktycznych i dla wygody warto dodatkowo wyposażyć gniazda w ładowarkę USB albo tak zwany system sterowania w puszce.