Praktyczne metody łagodzenia strachu przed dentystą

Praktyczne metody łagodzenia strachu przed dentystą

16 czerwca, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Jeśli klinika stomatologiczna Kraków od dawien dawna wywołuje u ciebie przerażenie, ale jednocześnie czujesz, że twój strach przed dentystą nie jest jeszcze na tyle silny, abyś musiał sobie z nim radzić na psychoterapii, postaraj się pokonać swoje demony samodzielnie, co też jest jak najbardziej możliwe w przypadku niewielkiego nasilenia lęku. Zanim jeszcze zgłosisz się do psychologa bądź terapeuty, wypróbuj poniższe metody. Być może to one sprawią, że w końcu będziesz mógł ze spokojem udać się do gabinetu stomatologicznego.

Klinika stomatologii Kraków ma znaczenie

Do tej, w której pacjenci są traktowani niemalże jak nieproszeni goście, nikt nie będzie chciał chodzić i nie ma w tym niczego dziwnego. Przede wszystkim znajdź więc dla siebie dobry i godny zaufania gabinet stomatologiczny. Jest to kwestia podstawowa i absolutnie najważniejsza. Czasami bowiem dentofobia (silny lęk przed dentystą) nie jest wywoływana przez ogólny lęk przed zabiegami stomatologicznymi, ale staje się reakcją na kontakt z konkretnym lekarzem. Zastanów się nad tym. Przypomnij sobie swoje ostatnie wizyty w gabinetach stomatologicznych i spróbuj ustalić, czy przypadkiem twój strach nie był pogłębiany przez stomatologa. Jeżeli tak właśnie było, koniecznie znajdź kogoś takiego, kto od samego początku wzbudzi w tobie poczucie bezpieczeństwa. Niejedna klinika stomatologiczna Kraków potrafi naprawdę fantastycznie zajmować się swoimi pacjentami i to nawet tymi odczuwającymi silny lęk przed każdą wizytą lub w jej trakcie.

Metoda na “rękę”

Istnieje też bardzo fajna metoda przeznaczona do obniżania poziomu lęku u dentysty, którą do niedawna wykorzystywano głównie w Stanach Zjednoczonych, jednak coraz częściej używa się jej także w naszym kraju. Wygląda ona tak – dentysta z pacjentem ustalają sobie jakiś gest (zwykle jest to wyraźny ruch ręką), który – gdy zostanie wykonany przez pacjenta – momentalnie przerywa zabieg. Nowocześniejsza klinika dentystyczna Kraków może nawet dysponować specjalnymi guzikami, których wciśnięcie spowoduje nagłe zatrzymanie pracy wszystkich narzędzi stomatologicznych. Porozmawiaj ze swoim dentystą o tej technologii. Możliwość zrobienia sobie przerwy w dowolnym momencie na pewno trochę cię uspokoi.

Podsumowanie

Teraz jesteś już odpowiednio przygotowany do tego, by zacząć pokonywać swój strach przed dentystą. Na pewno nie uporasz się z nim w przeciągu jednego miesiąca, ale z czasem będzie tylko lepiej, o ile zaczniesz aktywnie stosować powyższe techniki i o ile zaczniesz rzeczywiście dążyć do tego, by klinika stomatologii Kraków kojarzyła ci się czymś względnie pozytywnym.