Praktyczne narzędzie ogrodowe i budowlane – taczki na dwóch kołach

Praktyczne narzędzie ogrodowe i budowlane – taczki na dwóch kołach

2 lipca, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Ogród, budowa czy gospodarstwo wiejskie wymagają używania wielu narzędzi ułatwiających pracę. W tym celu zaopatrzenie się w nie jeszcze przed przystąpieniem do określonych robót zapewni nam pracę bez przestojów, potrzebnych na poszukiwanie odpowiednich urządzeń. Takim narzędziem pracy, idealnym do przewożenia przeróżnych materiałów, zarówno sypkich, jak i złożonych z większych elementów jest taczka na dwóch kołach, dzięki której transport niewielkich, ale kłopotliwych i ciężkich przedmiotów stanie się dużo łatwiejszy i niewymagający użycia wielkiej siły.

Taczka na 2 kołach – budowa, działanie i zastosowanie

Taczki na dwóch kołach to bardzo proste narzędzia, zbudowane z dość głębokiego i szerokiego pojemnika osadzonego na dwóch kołach. Do pojemnika przymocowane są uchwyty, za pomocą których możemy unieść taczkę na dowolną wysokość, a dzięki kołom, umiejscowionym po obydwu jej bokach, przewieziemy cały ładunek w określone miejsce.

Taczki na dwóch kołach na potrzeby indywidualne

Taczki na dwóch kołach różnią się od siebie wielkością, głębokością, długością rączek, a także grubością pojemnika. Taczki na dwóch kołach wykorzystywane w pracach ogrodowych oraz w gospodarstwie wiejskim są zazwyczaj dużo lżejsze, posiadają bardziej estetyczny wygląd i najczęściej są emaliowane ze strony zewnętrznej.

Taczka na dwóch kołach metalowa

Do ich budowy wykorzystuje się metal lub dość grube tworzywo sztuczne, odporne na warunki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Taczki z tworzywa warto zabezpieczyć na zimę, garażując je w zamkniętym pomieszczeniu, ponieważ niskie temperatury mogą osłabić ich strukturę.

Dużo trwalsza jest taczka na dwóch kołach zbudowana z metalu – nie ulegają zniszczeniu przy niskich temperaturach, lecz jeżeli ich ścianki są zbyt cienkie, mogą ulec deformacji po uderzeniu lub zbyt ciężkim ładunku. W produkcji taczek metalowych wykorzystuje się aluminium lub stal ocynkowaną albo malowaną.

Praktyczne, pompowane koła do taczek

Taczka na 2 kołach ma wymienne, pompowane koła, które w razie potrzeby można zastąpić innymi, dopasowanymi do konkretnego modelu narzędzia.
Do prac budowlanych lub remontowych warto wybrać taczki na dwóch kołach z wysoko jakościowego metalu, zabezpieczonego przed korozją.
Wybór odpowiedniej wielkości taczki zależny jest od indywidualnych potrzeb, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na jej pojemność, która wyrażana jest w litrach. Ważną sprawą jest również sprawdzenie długości rączek taczki, ponieważ ich rozmiar decyduje o możliwościach manewrowaniem tego urządzenia – długie rączki ułatwiają prowadzenie i skręt taczką, natomiast krótsze pozwalają na sprawniejsze przewiezienie cięższego ładunku.