Czy warto pójść na kurs SEP?

Czy warto pójść na kurs SEP?

26 sierpnia, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Osoby, które są związane z branżą elektryczną na pewno kojarzą skrót SEP. Warto wiedzieć, że rozwinięcie tego skróto to Stowarzyszenie Polskich Elektryków. Jest to organizacja złożona z polskich elektryków, którzy zajmują się kwestiami technicznymi oraz naukowymi.

Szkolenia sepowskie

To właśnie ta organizacja jest odpowiedzialna za szkolenia oraz egzaminy, po zdaniu których można eksploatować urządzenia elektryczne. Krótkie szkolenie trwa kilkanaście godzin, po czym można od razu przystąpić do egzaminu. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ wystarczy raz przyjechać do placówki i zdać egzamin. Niestety nie jest on prosty, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Poza wiedzą techniczną kurs SEP Bydgoszcz obejmuje także zagadnienia prawne, które się każdego roku zmieniają, ponieważ przepisy są nowelizowane. Warto zdobyć uprawnienia SEP Bydgoszcz, ponieważ zdecydowanie ułatwiają one znalezienie pracy w swoim zawodzie. Na kurs SEP Bydgoszcz zapisują się zazwyczaj absolwenci szkół elektrycznych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz kwalifikacje. Uprawnienia sepowskie można nadać dla dwóch typów prac: eksploatacji (E) oraz dozoru (D). Po uzyskaniu uprawnień dozoru jest możliwe prowadzenie dokumentacji technicznej oraz prowadzenie przeglądów technicznych. Ten typ uprawnień jest przydatny osobom, które nadzorują pracę inych. Rozwój technologii sprawił, że istotny jest też nadzór nad pracą urządzeń, ponieważ w wielu fabrykach to właśnie maszyny wykonują kluczowe zadania.

Uprawnienia z eksploatacji

Takie uprawnienia SEP Bydgoszcz są szczególne ważne dla właścicieli firm oraz osób na stanowiskach kierowniczych. Istotnym zagadnieniem są również przepisy prawne dotyczące energetyki. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o uprawnienia z eksploatacji. Są one przydatne dla monterów, konserwatorów oraz osób obsługujących urządzenia energetyczne oraz gazowe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to podstawowe uprawnienia, które powinni posiadać wszyscy elektrycy. Taka osoba posiada nie tylko wiedzę techniczną, zna również zasady bezpieczeństwa. Można jeszcze wyróżnić uprawnienia elektryczne – G1, uprawnienia energetyczne – G2 oraz uprawnienia gazowe – G3. Największym zainteresowaniem cieszą się uprawnienia elektryczne, ponieważ są ważne dla osób, które pracują z urządzeniami elektroenergetycznymi. Jeżeli chcesz w przyszłości pracować jako monter szaf sterowniczych to będzie potrzebne szkolenie SEP G1 w wersji E.