Czym są uprawnienia sep do 1kv?

Czym są uprawnienia sep do 1kv?

15 listopada, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Wielu młodych chłopaków zastanawia się, co robić w przyszłości. Jedni chcą zostać policjantami, jeszcze inni lekarzami. Tymczasem okazuje się, że wystarczy ukończyć szkołę podstawową, aby zdobyć dobrze płatny zawód. Chodzi o stanowisko elektryka. Pamiętać tylko należy o pewnym warunku. Mowa zapisaniu się na kurs sep 1kv, który przygotuje do egzaminu i pozwoli na otrzymanie odpowiednich uprawnień.

Uprawnienia sep do 1kv – zakres prac

Wspomniane na wstępie kwalifikacje są bezpośrednio związane z eksploatacją albo dozorem wszelkich urządzeń, instalacji, a także sieci elektroenergetycznych. Określa się je jako sep g1. Dzięki nim każdy, przyszły elektryk będzie mógł bez problemu obsługiwać, a nawet remontować i montować maszyny, które wytwarzają, przesyłają, a następnie zużywają prąd. Co więcej, dokona też ważnych zadań kontrolno-pomiarowych takich sprzętów, w tym np. urządzeń do elektrolizy czy elektrycznej sieci trakcyjnej.

Kurs sep 1kv – tematyka

Oczywiście zanim młody, co najmniej 18-letni, człowiek pochwali się swoimi umiejętnościami, najpierw czeka go krótkie, specjalistyczne szkolenie, które jest organizowane w niemal każdym większym i mniejszym mieście w Polsce. Co ciekawe, istnieje także możliwość uczestnictwa w formie online. Ze względu na materiał, taki kurs występują w dwóch oddzielnych częściach. Jedna z nich dotyczy samej eksploatacji różnych urządzeń pracujących od napięciem do 1 Kv, o mocy większej niż 50 kW, natomiast druga tylko dozoru nad prawidłowym funkcjonowaniem tychże instalacji obsługiwanych przez elektryków. Łączy je to, że przekazywane są tam zawsze zagadnienia o bezpieczeństwie w miejscu pracy (ochrona przeciwpożarowa, pierwsze pomoc itp.).

Egzamin ustny

Sam kurs to za mało, aby dostać uprawnienia sep g1. Konieczne będzie jeszcze zdanie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną. Na szczęście nie jest to bardzo trudne zadanie, dzięki wcześniej uzyskanej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do egzaminu należy wnieść odpowiednią opłatę oraz złożyć wniosek w danej placówce SEP, czyli Stowarzyszenia Elektryków Polskich (tak właśnie brzmi ten tajemniczy skrót). Mając już w ręku świadectwo (zwanej inaczej certyfikatem) będzie można łatwiej znaleźć zatrudnienie, a także awansować – nie tylko w Polsce, ale również na terenie Unii Europejskiej. Brzmi świetnie, prawda? Pewną wadą jest to, że kurs sep do 1Kv będą ważne przez 5 lat. Jednak spokojnie po tym czasie da się je odnowić.