Czym jest erozja szkliwa?

Czym jest erozja szkliwa?

22 sierpnia, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Erozja szkliwa to dość poważny problem, który wymaga specjalistycznego leczenia. W Polsce istnieje wiele renomowanych gabinetów stomatologicznych. Można w nich wyleczyć erozję szkliwa, która jest niebezpieczna dla zębów. Warto dowiedzieć się, dlaczego erozja zęba jest poważnym kłopotem.

Erozja zębów – czym jest?

Warto najpierw powiedzieć, że kwasowa erozja szkliwa to problem, który dotyka coraz większą grupę ludzi. To schorzenie polega na przewlekłym uszkodzeniu twardych tkanek zęba. Mowa tutaj o utracie szkliwa, co jest dość częstym schorzeniem. Erozja zębów to proces chemiczny, w którym nie biorą udziału żadne drobnoustroje, lecz kwasy. Mowa tutaj przede wszystkim o kwasie zewnątrzpochodnym, który nierzadko jest składnikiem pożywienia. Do tego trzeba też doliczyć kwasy wewnątrzpochodne, które są konsekwencją choroby. Inną przyczyną erozji szkliwa są związki chelatujące. Okazuje się, że spożywanie większych ilości surowych warzyw, a także owoców może osłabić szkliwo zębów, a następnie doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Do tego trzeba też doliczyć picie słodzonych napojów, soków, a także napojów izotonicznych. To wszystko może doprowadzić do pojawienia się erozji szkliwa, która jest dość problematycznym schorzeniem.

Jak walczyć z erozją szkliwa?

Często powodem erozji szkliwa są czynniki zewnętrzne. W takim przypadku atakuje ona przeważnie powierzchnie wargowe zębów. Tego typu zmiany mają kształt płaskich dysków. Cechują się tym, że są gładkie, a dodatkowo wypolerowane. Trzeba też wiedzieć o tym, że ubytki pojawiają się także na powierzchni żującej zębów bocznych. Zlokalizowane są w guzkach, a ponadto sięgają zębiny, co może być bardzo groźne dla człowieka. Bardzo istotna jest profilaktyka jamy ustnej oraz częste wizyty u stomatologa. Dzięki temu można nieco zabezpieczyć się przez pojawieniem się erozji zębów. Jeżeli już takie schorzenie pojawi się, wymagana jest niezwłoczna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Zawsze najlepiej postawić na renomowaną klinikę dentystyczną, ponieważ jakość powinna być kwestią priorytetową. Warto zaznaczyć, że jeszcze kilka dekad temu erozja zębów nie była diagnozowana. Obecnie nowa technologia sprawia, że taki proces jest do wykrycia. Wszystko dzięki profesjonalnym urządzeniom diagnostycznym, które znajdują się w gabinetach stomatologicznych.