Kortykotomia – ratunek dla pięknego uśmiechu

Kortykotomia – ratunek dla pięknego uśmiechu

16 sierpnia, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, lecz co zrobić w sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie cieszyć się śnieżnobiałym i pełnym uzębieniem? Z pomocą przychodzi tutaj zabieg kortykotomii.

Na czym polega kortykotomia?

Kortykotomia polega na miejscowym lub powierzchniowym nacięciu zbitej kości w okolicy korzeni zębów. Dzięki temu wraz z procesem biologicznym struktury kości oraz metabolizmu zęby w sposób łatwy zaczną się przesuwać oraz przemieszczać, tak aby ubytek, który był do tej pory widoczny zaczął zanikać. Kortykotomia obecna jest w świecie ortodontycznym od drugiej połowy XX wieku.

Kortykotomia jest nowoczesną techniką mikrochirurgii ortodontycznej. Wspomaga ona leczenie ortodontyczne u osób, które mają bardziej zmineralizowaną kość. U pacjentów, którzy posiadają taką kość tradycyjne leczenie ortodontyczne będzie trwało dłużej i może nie mieć takich samych efektów jak u innych osób. Tkanki przyzębia są przeciążone, a co za tym idzie opór kości prowadzi do nadmiernej kompresji włókien ozębnej.

Jak wykonuje się kortykotomię?

Przede wszystkim aby przystąpić do zabiegu kortykotomii pacjent musi przedłożyć chirurgowi najważniejsze informacje, takie jak aktualne zdjęcie panoramiczne zębów oraz skierowanie od ortodonty. Aby przystąpić do zabiegu pacjent nie może mieć żadnych znamion infekcji, takich jak opryszczka.

Zabieg kortykotomii odbywa się przy znieczuleniu miejscowym dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Następnie chirurg nacina błonę śluzową oraz odwarstwia ją w taki sposób, aby ujrzeć pole zabiegowe. Następnie z użyciem specjalistycznego sprzętu tnącego wykonywane są nacięcia okołokorzeniowe w blaszce zbitej kości, cięcia pionowe i poziome. Cały zabieg kończy się zaszyciem błony śluzowej, a lekarz przekazuje pacjentowi dalsze zalecenia. Dodatkowo pacjent powinien być uświadomiony również o procesie gojenia, który u niektórych może objawiać się obrzękiem oraz trudnością w spożywaniu pokarmów.

Jakie są metody wykonywania zabiegu kortykotomii?

W świecie chirurgicznym istnieje kilka rodzajów technik tego zabiegu. Lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu w dostępie otwartym z wytworzeniem płata jedno- lub dwustronnego. Różnice te mogą wynikać również ze stosowanych narzędzi, które używane są w trakcie zabiegu, takich jak noże piezochirurgiczne lub zastosowanie augmentacji kostnej. Kortykotomia jest ustalana po wielu badaniach oraz rozmowach z profesjonalistami.