Protezy szkieletowe klamrowe i bez klamrowe – Którą wybrać?

Protezy szkieletowe klamrowe i bez klamrowe – Którą wybrać?

19 maja, 2023 Wyłącz przez Redakcja

Protezy szkieletowe są jednym z najczęściej stosowanych rodzajów protez dostępnych obecnie na rynku. Są one stosowane w przypadku osób cierpiących na uszkodzenia kości, mięśni lub więzadeł, a także w przypadku amputacji. Istnieją dwa główne rodzaje protez szkieletowych: protezy klamrowe i bez klamrów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o każdym z nich, aby móc wybrać właściwy dla siebie.

Zalety i wady protez klamrowych

Protezy klamrowe wykorzystywane są w ortodoncji, w celu uzupełnienia braków zębowych pacjenta. Obejmują one metalowe lub ceramiczne klamry, keepers, ligatury i archwire. Protezy klamrowe są wykonywane z nieprzepuszczalnych materiałów, takich jak tytan, stali nierdzewnej, stali stopowanej i wielu innych.

Protezy klamrowe mają swoje zalety i wady. Zaletą protez klamrowych jest to, że są skuteczne w naprawie braków zębowych. Można je zaprogramować, aby wyprostować zęby w pionowej i poziomej płaszczyźnie, dzięki czemu są one doskonale dopasowane do ruchu zębów w jamie ustnej. Poza tym jednym z podstawowych zalet protez klamrowych jest to, że są one skuteczne w korygowaniu zgryzu oraz w przywróceniu poprawnej funkcji.

Pomimo tych korzyści, istnieją również niektóre wady protez klamrowych. Przede wszystkim, pacjenci muszą monitorować i stosować regularnie wymagane procedury higieniczne, aby zachować czystość i zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej i bakterii wokół metalowych wsporczych. Jeśli protezy klamrowe nie są odpowiednio używane i utrzymywane w czystości, mogą być przyczyną cucenia, bólu i powstawania problemów związanych z zębami. Niestety, aby utrzymać skuteczność protez klamrowych, pacjenci muszą być odwiedzać protetyka stomatologiczna Wrocław stosunkowo często.

Podsumowując, protezy klamrowe są skuteczne w naprawie braków zębowych i pomagają w uzyskaniu poprawnej funkcji. Jednakże, mają one swoje wady, takie jak wymagania stosowania procedur higienicznych i częstego uczęszczania do gabinetu stomatologicznego.

Zalety i wady protez bez klamrów

Współczesna medycyna oferuje nam coraz to nowsze i nowocześniejsze rozwiązania w zakresie protetyki, a w szczególności protetyki stomatologicznej. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w tej dziedzinie są protezy bez klamrów, które zyskują coraz większą popularność i uznane są jako najlepsza metoda protetyczna w leczeniu braków zębowych. Takie protezy stosowane są coraz częściej, chociaż zaliczyć je do urządzeń dość drogich. Dzisiaj porozmawiamy o zaletach i wadach, które mają takie protezy.

Pierwszą zaletą protez bez klamrów jest ich olbrzymi komfort dla noszącego. Są one wyposażone w specjalne pofałdowane gumowe wyściółki, które są umieszczone twarzą do dziąseł, dzięki czemu tworzą naturalny ucisk, tworząc idealne dopasowanie do zębów jamy ustnej. Niewątpliwą zaletą takich uzupełnień protetycznych jest stuprocentowa ergonomia – noga protetyczna nie zsuwa się, nawet po wielu godzinach użytkowania. Ponadto protetyczne uzupełnienia są bardzo wytrzymałe i solidne, dzięki czemu będą służyły przez dłuższy czas.

Czasem wadą protez bez klamrów może być cena. Ze względu na nowoczesność i niestandardowość, koszt ich zakupu jest wyższy niż w przypadku innych, mniej zaawansowanych odpowiedników. Ponadto protezy bez klamrów są bardzo trudne do czyszczenia i wymagają bardzo szczegółowego i starannego codziennego dbania o nie. Aby tego dokonać, musimy odwiedzić dentystę, który pomoże nam ich właściwie wyczyścić i oczyścić.

Mimo że protezy bez klamrów mogą mieć wadę cenową, są one często jedynym i niezbędnym rozwiązaniem dla wielu pacjentów, które pomogą im żyć z tym problemem zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Ich wygodę i trwałość można uznać za ich największe zalety i pomoc w utrzymaniu w dobrej kondycji.

Którą wybrać?

Protezy szkieletowe zębowe to bardzo ważny element dbania o zdrowie jamy ustnej, szczególnie dla osób, które cierpią z powodu braku lub utraty zębów. Istnieją różne typy protez szkieletowych, które należy wybrać w zależności od potrzeb pacjenta. Wśród protez szkieletowych zębowych można wybierać między protezami klamrowymi a bez klamrowymi.

Protezy klamrowe tworzone są za pomocą trwałych klamr, które są umieszczane w ustach pacjenta. Oznacza to, że proteza jest trwale przylegająca do szczęki i dziąseł pacjenta, tworząc „pętlę”, która utrzymuje protezę na swoim miejscu. Wśród zalet stosowania protezy klamrowej znajduje się to, że daje ona pacjentowi wiele zaufania i pewności związanej z bezpiecznym noszeniem protezy bez ryzyka utraty jej podczas żucia.

Kolejnym typem protezy jest proteza bez klamrowa. Cechuje ją to, że proteza nie jest trwale zamocowana w jamie ustnej, lecz jest zakładana i zdejmowana za pomocą rąk. Proteza bez klamrowa jest lekką i przytulną opcją, w przeciwieństwie do protezy klamrowej. Ponieważ nie jest przymocowana do dziąseł, może to zmniejszyć uczucie dyskomfortu. Dodatkowo, nie ma trwałych przyłączeń do ust, więc jest łatwa do czyszczenia i przechowywania.

Ostateczny wybór między protezą klamrową a bez klamrową powinien opierać się na potrzebach każdego pacjenta. Protezy klamrowe dają dodatkową stabilność, natomiast ich noszenie może być niekomfortowe. Protezy bez klamrowe z kolei nie są tak trwałe, ale są łatwe w noszeniu i czyszczeniu. Na szczęście, pacjenci mają opcję przetestowania obu rodzajów protez, aby wybrać ten, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Wybór zależy od pacjenta i jego okoliczności, więc ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i dentystą, aby ustalić, która proteza szkieletowa zębowa będzie najbardziej odpowiednia.

Podsumowanie

Protezy szkieletowe są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów protez dentystycznych. Są one wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego, a istnieją dwa rodzaje: klamrowe i bez klamrowe. Klamrowe protezy szkieletowe są bardziej odporne na uszkodzenia i trwalsze, ale mogą być mniej wygodne i droższe. Bezklamrowe protezy szkieletowe są bardziej elastyczne i wygodne, ale są mniej trwałe i mają ograniczone funkcje. Przed podjęciem decyzji o wyborze jednego z tych rodzajów protez szkieletowych należy dokładnie zapoznać się z ich zaletami i wadami.

FAQ

Czy protezy szkieletowe są skuteczne?

Tak, protezy szkieletowe są bardzo skuteczne w redukcji bólu i poprawie ruchomości w stawach.

Jakie są różnice między protezami szkieletowymi z klamrą i bez klamry?

Protezy szkieletowe z klamrami są bardziej stabilne i pozwalają na lepszy dostęp do miejsca, w którym są zakładane. Protezy bez klamry są lżejsze i bardziej elastyczne, co pozwala na lepszy dopasowanie do anatomii pacjenta.

Czy protezy szkieletowe są trwałe?

Protezy szkieletowe są wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu umożliwiają pacjentom korzystanie z nich przez dłuższy czas.

Jakie są wady protez szkieletowych?

Głównymi wadami protez szkieletowych są ryzyko zakażenia i zwiększone ryzyko uszkodzenia stawów. Ponadto, protezy szkieletowe mogą być bardzo drogie, dlatego należy upewnić się, że są właściwie dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta.