Okładzina ścienna PCV do kuchni – estetyczna, trwała i łatwa w montażu

Okładzina ścienna PCV do kuchni – estetyczna, trwała i łatwa w montażu

19 października, 2020 Wyłącz przez Redakcja

Ściany w kuchni można wykończyć z użyciem różnych materiałów – wśród nich znajdują się okładziny ścienne PCV. Dlaczego warto zdecydować się na takie kasetony? Jak przeprowadzić ich montaż?

Okładziny ścienne PCV – co to jest?

PCV, czyli polichlorek winylu jest tworzywem o wszechstronnym zastosowaniu w wykończeniu wnętrz. Wykonuje się z niego elastyczne wykładziny, panele podłogowe, ale także materiały na ściany. Okładzina ścienna PCV jest ciekawą alternatywą dla płytek ceramicznych, dlatego chętnie wybierana jest do łazienek i do kuchni.

Do produkcji okładzin ściennych stosowane są folie PCV, które po specjalnym formowaniu imitują płytki ceramiczne, kamień naturalny. Szeroka gama wzorów powoduje, że można łatwo dopasować je do swojego gustu.

Dlaczego warto wybrać okładziny ścienne PCV do kuchni?

Okładziny ścienne bardzo dobrze sprawdzają się w kuchni do wykończenia powierzchni nad blatami, przy zlewie, a nawet całych ścian dla uzyskania estetycznego wyglądu wnętrza. Wiele wariantów wzorniczych powoduje, że okładzina ścienna PCV może wpasować się w różne style aranżacyjne – do wyboru są modne płytki cegiełki, kasetony z marokańskimi wzorami, drobnymi mozaikami.

Zalety okładzin ściennych w kuchni:

  • skuteczna ochrona ścian przed zabrudzeniem, wilgocią,
  • odporność na wodę – mogą być montowane przy umywalce,
  • nadają się do zmywania – zanieczyszczenia zmywają się popularnymi detergentami,
  • elastyczne – dopasowują się do krzywizn ścian,
  • nie wywołują zagrożenia pożarowego,
  • przystępna cena – kosztują mniej niż kafelki, szkło na ścianę,
  • bardzo łatwy montaż, który można przeprowadzić samodzielnie.

Warto pamiętać o tym, że okładzina ścienna jest podatna na wysokie temperatury. Bezpośredni płomień z kuchenki gazowej, para z czajnika mogą spowodować jej odkształcenie.

Jak wygląda montaż okładzin PCV na ścianach?

Wykonanie montażu okładziny ściennej PCV jest bardzo proste – wystarczą tylko podstawowe narzędzia oraz dedykowany do nich klej.

Okładzina ścienna powinna być montowana na czystych, wolnych od zabrudzeń ścianach – można montować ją na starych płytkach ceramicznych. Klej umieszcza się na obrzeżu oraz w kilku punktach na kasetonie, a następnie dociska go do nawierzchni na 30-60 sekund. Przestrzenie pomiędzy okładzinami należy pokryć klejem, by zapewnić odpowiednią szczelność. Do wymiaru okładziny ścienne można dociąć nożyczkami lub nożykiem do tapet.

Montażu okładzin PCV jest zatem znacznie prostszy i tańszy niż płytek ceramicznych w kuchni – właśnie dlatego są one atrakcyjną alternatywą dla tego materiału.