Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty

11 lutego, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Rodzice często nie wiedzą, kiedy udać się na pierwszą wizytę u dentysty. Niestety odkładanie tego momentu w czasie może mieć brzemienne skutki. Szczególnie, że ponad osiemdziesiąt procent polskich dzieci ma próchnicę. A ta jak wiadomo jest chorobą zakaźną. Warto zadbać zarówno o zęby mleczne dziecka jak i stałe. Im wcześniej przeprowadzi się wizytę adaptacyjną, tym mniej straszny będzie gabinet stomatologiczny łask. Jak jednak znaleźć odpowiednią osobę z poprawnym podejściem do dzieci? Stomatolog łask, musi mieć dobre podejście do małego pacjenta, aby go nie wystraszyć. Wizyta adaptacyjna i późniejsze kontrole mają duży wpływ na późniejsze, ewentualne leczenie zębów u dziecka.

Kiedy dentysta łask powinien zostać odwiedzony z małym pacjentem? Jak wygląda pierwsza wizyta?

Stomatolog łask powinien zostać odwiedzony w momencie, gdy u dziecka pojawią się pierwsze mleczne zęby. Nie jest to stała data dla każdego niemowlaka. Bywa, że pierwsze zęby pojawiają się u dziecka, gdy ma kilka miesięcy, bywa, że ma ono ponad roku. W przypadku jednak, gdy dziecko skończyło pierwszy rok życia i nadal nie ma zębów należy odwiedzić gabinet stomatologiczny łask, aby sprawdzić czy ma ono prawidłowe zalążki zębowe oraz uzyskać prawidłowe informacje o pielęgnacji dziąseł i zębów dziecka. Pierwsza wizyta to zazwyczaj zapoznanie się z fotelem, sprzętem, jaki znajduje się w gabinecie. Wszystko po to by w razie konieczności leczenia dziecko znało już miejsce i się go nie obawiało. Dentysta łask może przeprowadzić rozmowę i pokazać dziecku i rodzicom jak prawidłowo czyścić zęby, pielęgnować je czy używać nici dentystycznej. To bardzo ważna wizyta z punktu widzenia ochrony dziecka przed próchnicą i chorobami jamy ustnej. Prawidłowa pielęgnacja i kontrola to doskonałe zabezpieczenie przed próchnicą.

Dlaczego leczenie zębów mlecznych jest ważne dla komfortu i zdrowia dziecka?

Zęby zaatakowane przez próchnicę bolą. Co więcej wpływa to niekorzystnie na odporność i ogólne zdrowie dziecka. Niestety nadal część rodziców uważa, że zębów mlecznych się nie leczy. Jednak bakterie próchnicze dużo szybciej kolonizują wtedy zęby stałe. Wczesne usunięcie zębów z powodów chorobowych źle wpływa na komfort dziecka – ma ono problemy z samooceną i wstydzi się ubytków. Dlatego ważne jest by również zęby mleczne podlegały leczeniu stomatologicznemu. Zaś wizyty z dzieckiem, mogą być początkiem regularnego leczenia u jego rodziców.