Czy warto zrobić uprawnienia SEP online?

Czy warto zrobić uprawnienia SEP online?

25 maja, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Uprawnienia SEP mogą być bardzo dobrym pomysłem ba rozpoczęcie swojej zawodowej kariery. Umożliwiają one rozpoczęcie pracy jako elektryk w bardzo wielu branżach, w których stosowane są instalacje elektryczne (czyli właściwie w każdej). Uprawnienia SEP można dziś zrobić nawet zdalnie. Kurs SEP online jest tak samo dobrą drogą do zawodu, jak szkolenia tradycyjne. Często pojawia się pytanie o to, czy warto zrobić uprawnienia SEP online.

Do czego właściwie potrzebne są uprawnienia SEP?

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem uprawnienia SEP albo analogiczne, honorowane uprawnienia są konieczne, aby wykonywać legalnie w Polsce zawód elektryka. Oczywiście chodzi tu nie tylko o zawód elektryka w jego najbardziej rozpowszechnionej formie, ale jego znacznie szersze rozumienie. Uprawnienia SEP w kategoriach G1, G2 i G3 pozwalają na montaż, modyfikację i dozór klasycznych instalacji elektrycznych, a także instalacji elektrycznych związanych funkcjonalnie z instalacjami gazowymi i ciepłowniczymi. Uprawnienia SEP są też świadectwem posiadania wiedzy i konkretnych umiejętności w dziedzinie elektryki. Są więc jasnym sygnałem dla pracodawcy. Ich zdobycie może być więc sposobem na uzyskanie nowego, lepiej płatnego stanowiska, nawet jeżeli z punktu widzenia prawa dana praca nie wymaga tego rodzaju uprawnień.

Sposoby na zdobycie uprawnień SEP online

Kurs SEP online dostępny jest w naszym kraju już od kilku lat. Dzisiaj kursy organizowane zdalnie nie odbiegają w żaden sposób pod kątem przerabianego materiału i uzyskiwanych w ten sposób uprawnień od kursów stacjonarnych. Współcześnie na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w tego rodzaju edukacji. Firmy te zatrudniają fachowców, dzięki którym można zrobić uprawnienia SEP online w relatywnie krótkim czasie. Wystarczy zgłosić się na takie szkolenie, opłacić je i poczekać na rozpoczęcie. Ze względu na duże zainteresowanie kursy rozpoczynają się zazwyczaj kilka razy w roku.

Czy zdalny kurs SEP to na pewno dobry pomysł?

Wiele osób ma wątpliwości dotyczące tego, czy kurs SEP online czyli robiony zdalnie to na pewno dobry pomysł. Czy na takim kursie można nauczyć się wszystkiego dokładnie tak samo, jak w przypadku kursu stacjonarnego i uzyskać wiedzę nie tylko potrzebną do zdania egzaminu, ale również do bezpiecznego wykonywania pracy elektryka w przyszłości. Okazuje się, że tak. Dzisiejsza technologia umożliwia naukę z domu z równą skutecznością jak w przypadku nauki stacjonarnej. Sam kurs i egzamin to zresztą tylko wprowadzenie do zawodowej kariery. Reszta zależy już od późniejszego doświadczenia i zaangażowania.