Higienizacja zębów – na czym polega?

Higienizacja zębów – na czym polega?

18 lipca, 2022 Wyłącz przez swiadowid

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa, dzięki temu możemy zapobiec rozwojowi wielu chorób jamy ustnej. Zdrowe i piękne zęby to nasza wizytówka, dlatego warto o nie dbać i regularnie kontrolować ich stan. Na czym polega higienizacja zębów?

Czym jest higienizacja zębów?

Mycie zębów oraz ich nitkowanie nie zawsze wystarczy. Raz na pół roku warto wybrać się do stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego, osadów i przebarwień. Higienizacja zębów Kraków jest ważna, gdyż dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli cieszyć się z pięknego uśmiechu bez przebarwień i próchnicy. Higienizacja zębów na czym polega? To cztery zabiegi, które wykonywane są w odpowiedniej kolejności. Na początku dentysta proponuje skaling polegający na usunięciu kamienia nazębnego, co odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia. Obecnie najpopularniejszy jest skaling ultradźwiękowy.

Kolejnym krokiem jest piaskowanie, które jest uzupełnieniem skalingu i pozwala na pozbycie się różnego rodzaju przebarwień, osadów, które powstały na przykład wskutek picia kawy, herbaty lub palenia papierosów. Zabieg jest wykonywany za pomocą piaskarki i odpowiednich środków.

Trzecim krokiem jest polishing. To nic innego jak dokładne polerowanie wszystkich zębów, co odbywa się za pomocą specjalnej pasty posiadającej właściwości polerujące i oczyszczające. Dzięki temu kamień nazębny nie będzie tak szybko się osadzać. Ważne jest w tym wypadku dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Na końcu można zdecydować się również na fluoryzację, czyli lakierowanie zębów za pomocą preparatu z fluorem, który zapobiega rozwojowi próchnicy. Chociaż obecnie pojawia się dużo przeciwników fluoru, warto podkreślić, że jest on dla naszego zdrowia całkowicie obojętny i nie wpływa na nie negatywnie. To, dlatego nie trzeba mieć w tym zakresie absolutnie żadnych obaw.

Higienizacja zębów Kraków zazwyczaj jest bezbolesna, chociaż oczywiście po zabiegu i w jego trakcie można odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort. Ból może pojawić się u osób, które cierpią z powodu nadwrażliwości zębów. Dużo zależy także od precyzji i metody pracy danego lekarza.
Higienizacja zębów to podstawa, takie zabiegi jak skaling, piaskowanie, polishing, bez wątpienia warto wykonywać regularnie, tak samo jak przeglądy stomatologiczne stanu uzębienia.