Czym jest higienizacja zębów?

Czym jest higienizacja zębów?

8 sierpnia, 2022 Wyłącz przez Redakcja

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się zabieg higienizacji zębów. Jest to profilaktyczne usuwanie osadów oraz kamienia nazębnego.

Zabieg higienizacji jamy ustnej

Warto mieć na uwadze, że składa się z kilku etapów, które połączone razem mogą przynieść dobre efekty wybielające. Można śmiało powiedzieć, że korzystnie wpływa to na stan uzębienia. Uśmiech jest naszą wizytówką, dlatego należy zadbać o zęby. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest gabinetowa higienizacja jamy ustnej, a także podpowiemy, jak się przygotować do zabiegu. Stomatolog przeprowadza ten zabieg w gabinecie dentystycznym. Bez wątpienia jest to dobre uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej, ponieważ w ten sposób można pozbyć się nalotów. Niestety kamienia nazębnego nie da się pozbyć w warunkach domowych. W ramach higienizacji można pozbyć się kamienia nazębnego, osadów powierzchniowych oraz bakteryjnej płytki nazębnej. Warto pamiętać, że skaling to usuwanie kamienia nazębnego, natomiast piaskowanie polega na usuwania osadów oraz przebarwień. Niezbędne jest jeszcze wygładzenie powierzchni zęba, czyli polerowanie. Odkładanie się nalotów można ograniczyć, jeśli regularnie będziesz wykonywać polerowanie. Fluoryzacja pomaga zwiększyć odporność zębów na próchnicę i polega na lakierowaniu zębów fluorem. Nie ma raczej żadnych przeciwwskazań do profilaktycznej higienizacji zębów. Wszelkie indywidualne potrzeby należy w pierwszej kolejności omówić ze swoim stomatologiem.

Częstotliwość zabiegów

Niektórzy ludzie mają niestety zwiększone predyspozycje do rozwoju próchnicy. Wtedy zabiegi oczyszczania jamy ustnej powinno się wykonywać częściej. U osób, które prawidłowo czyszczą zęby, raczej nie występuje problem złogów kamiennych. Do rozwoju próchnicy przyczyniają się także nadmierne ilości cukru. Czasami wystarczające jest piaskowanie, które pomaga usunąć przebarwienia. Z usług higienizacji zębów należy korzystać przynajmniej raz w roku. Ogromne znaczenie ma także kontrola samodzielna stanu uzębienia. Jeśli dostrzegasz u siebie nieestetyczny osad lub nie możesz doczyścić zębów to powinieneś udać się na przegląd jamy ustnej. Przebarwienia zębów występują częściej u ludzi, którzy piją kawę lub palą papierosy. Higienizacja jamy ustnej jest obowiązkowa u pacjentów, którzy chcą wybielić zębów przy użycie gabinetowej metody. Powierzchnia zębów musi być dokładnie oczyszczona przed użyciem środka wybielającego.