Narkoza u dzieci – co powinno się wiedzieć o takim znieczuleniu?

Narkoza u dzieci – co powinno się wiedzieć o takim znieczuleniu?

20 września, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Często jednak opieka nad nim wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji. Jedną z najtrudniejszych jest z całą pewnością podanie maluchowi narkozy u dentysty. Z jakiego powodu jest to polecane znieczulenie, a także czy zabieg w narkozie u dzieci jest bezpieczny?

Kiedy powinno się stosować znieczulenie ogólne u dzieci?

Z czym wiąże się stosowanie znieczulenia ogólnego? Jak każdy doskonale wie, narkoza to bardzo silny środek, który nie tylko powoduje całkowite zaprzestanie odbierania przez organizm bodźców zewnętrznych, lecz również sprawia, że pacjent po prostu usypia. Znieczulenie to jest tak skuteczne, że powszechnie wykorzystywane jest np. do zabiegów chirurgicznych.
Kiedy powinno się stosować taki środek u dzieci, gdy odwiedzają dentystę? Jak można się bez trudu domyślić, narkoza powinna być wykorzystywana przede wszystkim wtedy, gdy maluch panicznie boi się nawet najprostszego badania w jamie ustnej, nie mówiąc już o przeprowadzaniu zabiegów. W takiej sytuacji narkoza nie tylko jest polecana, lecz często jest jedyną metodą, aby można było przeprowadzić badanie czy też leczenie.

Czy narkoza u dzieci jest bezpieczna?

Z uwagi na to, jak silnym działaniem charakteryzuje się narkoza u dzieci, wielu rodziców obawia się tego, że po jej podaniu coś złego może się stać maluchowi. Czy jest to więc bezpieczna substancja i forma znieczulenia, czy też może jednak powinno się jej za wszelką cenę unikać?

Na wstępie w tym zakresie powiedzieć trzeba, że narkoza nie powinna być nadużywana. Jest to bądź co bądź substancja mocno obciążająca organizm, która powinna być stosowana jedynie w ostateczności. Mimo jednak wszystko w przypadku jednorazowych zabiegów nie stanowi na ogół żadnego zagrożenia dla zdrowia czy też życia człowieka. Jej podanie może się jednak wiązać z pewnymi dolegliwościami po samym zabiegu. Często u pacjentów obserwuje się np. zawroty głowy, lekkie zamroczenie czy też nudności i wymioty. Wiedzieć jednak trzeba, że problemy te bardzo szybko mijają i już po kilkunastu minutach pacjent czuje się całkowicie normalnie.

Oczywiście na uwadze trzeba mieć jednocześnie to, że istnieją pewne przeciwwskazania do użycia narkozy u dziecka. Odradza się ją przykładowo w sytuacji, gdy maluch ma infekcje górnych dróg oddechowych, co mogłoby zmienić siłę działania narkozy.