Uzyskanie kwalifikacji zawodowych

Uzyskanie kwalifikacji zawodowych

28 września, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Ostatnim etapem ubiegania się o uprawnienia energetyczne jest egzamin SEP. Osoby, które wcześniej ukończyły kurs SEP online mogą do niego podejść. Egzamin jest przeprowadzany w formie ustnej przed specjalną Komisją Kwalifikacyjną.

Zdobycie uprawnień SEP

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest odpowiedzialny za powołanie tej komisji. Branża energetyczna cały czas prężnie się rozwija i brakuje rąk do pracy. Najbardziej poszukiwani są doświadczeni fachowcy, którzy posiadają uprawnienia sepowskie. Takie osoby mogą zarabiać naprawdę duże pieniądze, jeśli mają odpowiednie umiejętności. W tym artykule wyjaśnimy, jak zdobyć uprawnienia SEP online, a także podpowiemy, z czego najlepiej przygotowywać się do egzaminu końcowego. Kurs elektryka online jest nie tylko dla osób po szkołach technicznych i zawodowych. Osoby niezwiązane z branżą elektryczną też mogą wziąć udział, jeśli tylko tego chcą. Trzeba mieć tylko ukończone 18 lat i mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie. Jak widać wymagania nie są duże, więc każdy może się załapać. Po zaliczonym egzaminie otrzymuje się certyfikat, który potwierdza posiadanie uprawnień SEP. Z reguły dyplom jest wydawany w ciągu dwóch tygodni, ale czasami może się ten proces przedłużyć. Warto pamiętać, że uprawnienia są ważne jedynie 5 lat, a później trzeba je odnowić. Wynika to z faktu, że ciągle zmieniają się przepisy prawne dotyczące elektryki.

Kwalifikacje zawodowe

Młodzi elektrycy muszą umieć dostosować się do zmieniających się warunków. Konkurencja w tej branży jest bardzo duża, ale nie brakuje też wolnych miejsc pracy. Uprawnienia SEP to kwalifikacje zawodowe umożliwiające przeprowadzanie specjalistycznych prac w sektorze energetycznym. Osoby, które ukończyły kurs SEP i zdały egzamin mogą legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją oraz dozorem urządzeń. Należy pamiętać, że do grupy kwalifikacji G2 zaliczane są uprawnienia cieplne. Żeby przystąpić do egzaminu SEP trzeba najpierw zapisać się na szkolenie. Można też ukończyć szkolenia ze wszystkich grup, czyli G1, G2 oraz G3. Do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną można przystąpić po ukończeniu szkolenia. Niestety uprawnienia sep online nie są przyznawane dożywotnio. Co 5 lat trzeba je odnawiać i ponownie zdawać egzamin. Z pewnością egzamin nie jest łatwy, więc trzeba się mocno skoncentrować podczas kursu.