Protezy na implantach – najważniejsze informacje

Protezy na implantach – najważniejsze informacje

30 września, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Od najmłodszych lat wszyscy uczeni są tego, jak ważne są w naszym życiu zęby i jak niezwykle istotne dla ich zdrowia jest efektywne ich czyszczenie. Niestety często zdarza się tak, że pomimo najszczerszych chęci i najlepszych działań, traci się jednego lub więcej zębów. W takich sytuacjach pomocna jest proteza na implantach. Czym ona jest, jak się ją mocuje, a przede wszystkim czy mocowanie protezy na implantach boli? Innymi słowy, wszystko, co trzeba widzieć o implantach.

Czym są protezy na implantach?

Implanty to po prostu sztuczne zęby, które mocowane są w miejscu utraconych wcześniej prawdziwych. Składają się one z dwóch elementów, czyli z implantu wkręcanego w kość szczęki lub żuchwy i nakładanej na niego specjalnej protezy, czyli części wystającej poza obrys dziąsła. Korona zęba wykonana jest najczęściej z porcelany, dzięki czemu wygląda do złudzenia jak prawdziwy ząb. Implant to z reguły najczęściej czysty tytan.
Jak dokładnie przebiega proces wszczepiania implantu? Po rozcięciu dziąsła i odsłonięciu kości, przy pomocy niezwykle ostrego wiertła stomatolog wykonuje otwór w kości, a następnie wkręca w niego implant. Po tej czynności całość zostaje zabezpieczona. Implant musi się teraz zrosnąć z kością, co zająć może nawet kilkanaście tygodni. Gdy tak się stanie, na implancie umieszczona zostanie wcześniej przygotowana proteza.

Czy mocowanie protez na implantach boli?

Ogromną zaletą stosowania protez na implantach jest to, że charakteryzują się one idealnym wyglądem, który jest nie do odróżnienia od prawdziwego zęba. Co więcej, jest to rozwiązanie niezwykle trwałe, które może wystarczyć pacjentowi nawet do końca jego życia.
Pomimo jednak tak znaczących zalet, wiele osób obawia się tego, czy proces wszczepiania implantu nie będzie zbyt bolesny. Jak się jednak okazuje, dzięki nowoczesnym metodom znieczulania, nawet tak duża ingerencja, jak wykonywanie otworu w kości, odbywa się w niezwykle komfortowych dla pacjenta warunkach. Jedynym momentem, który może wywoływać ból, jest czas już po zabiegu, gdy organizm będzie się regenerować i postępować będzie zrastanie się kości z implantem. Bardzo pomocne w takiej sytuacji będą środki przeciwbólowe. Nie jednak te dostępne bez recepty, ponieważ okażą się one zbyt słabe, lecz te na receptę, których dawkowanie powinno odbywać się pod czujnym okiem lekarza.