Protetyka zębów – co to jest?

Protetyka zębów – co to jest?

28 grudnia, 2022 Wyłącz przez swiadowid

Protetyka zębów to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odbudową utraconych zębów i powierzchownej korekcji kształtu uzębienia. W celu poprawy funkcji i estetyki uśmiechu stomatolog wykorzystuje w protetyce działanie leków, technologii, technik, materiałów oraz narzędzi. Protetyka zębów stanowi jeden z ważnych elementów stomatologii estetycznej. W tym artykule znajdziesz wszystko co powinieneś wiedzieć o protetyce stomatologicznej.

Jakie są rodzaje protetyki zębów?

Protetyka zębów oferuje szeroki wybór różnych rodzajów usług, aby spełnić potrzeby pacjenta. Najczęściej wybieranymi rodzajami protetyki są:

  1. Korony – są to sztuczne korony, które są wykonane z porcelany i są szczególnie przydatne w przypadku uszkodzonych lub usuniętych zębów. Korony są montowane na istniejących zębach, aby je odbudować i poprawić ich estetykę.
  2. Mosty – są to konstrukcje protetyczne, które służą do zastąpienia jednego lub więcej utraconych zębów. Mosty składają się z trzech części: dwóch koron, które umocowane są na sąsiednich zębach, oraz „mostu”, który łączy korony i zastępuje utracone zęby.
  3. Protezy – są to sztuczne zęby, które mogą zastąpić jeden lub więcej zębów. Protezy wykonuje się z materiałów syntetycznych, takich jak akryl, nylon lub metal, które są uformowane i dopasowane do kształtu uzębienia pacjenta.
  4. Implanty – są to metalowe wkręty, które są wszczepiane w kość szczęki w celu zastąpienia utraconych zębów. Implanty są wykonane ze stali lub tytanu i pozwalają na trwałe przytwierdzenie protezy lub mostu do szczęki. Zobacz ile kosztuje implant zęba.

Co musisz wiedzieć o protetyce zębów?

Protetyka zębów może znacząco poprawić wygląd Twojego uśmiechu, ale jest to bardzo skomplikowana procedura. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody protetycznej, stomatolog musi wykonać szczegółowe badanie i przeprowadzić wywiad z pacjentem. Musi również ocenić stan uzębienia pacjenta, aby upewnić się, że protetyka będzie odpowiednia i skuteczna.

Protetyka zębów nie tylko poprawia wygląd uśmiechu, ale również zapobiega rozwojowi chorób zębów i jamy ustnej, zapobiega próchnicy oraz poprawia funkcję żucia i mowy. W przypadku niektórych procedur protetycznych pacjent może wymagać wielokrotnych wizyt u stomatologa, aby upewnić się, że protetyka będzie działała skutecznie.

Protetyka zębów jest bardzo skomplikowanym zabiegiem, ale zapewnia wiele korzyści dla zdrowia i wyglądu uśmiechu. Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebujesz jakiejś procedury protetycznej, skonsultuj się ze swoim stomatologiem, aby dowiedzieć się więcej.