Jak wynajem wózków widłowych wpływa na serwisowanie sprzętu?

Jak wynajem wózków widłowych wpływa na serwisowanie sprzętu?

26 marca, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Czy wynajem wózków widłowych śląsk może negatywnie wpłynąć na jakość oferowanego sprzętu? Czy może raczej obawy powinni mieć specjaliści zatrudnieni w… serwisach wózków widłowych? Prawdę mówiąc jest to problem, który – w dzisiejszych czasach – nabiera zupełnie nowego znaczenia. Czy zatem warto zwracać uwagę na stan techniczny oferowanego sprzętu?

Bez kota w worku ani rusz!

Nie ulega wątpliwości, że każdy serwis wózków widłowych śląsk dokłada wszelkich starań, by przechodzący przez jego ręce sprzęt, był rzetelnie sprawdzony przez odpowiednich specjalistów. Niestety często bywa tak, że serwisanci mogą tylko… bezradnie rozłożyć ręce. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: sprzęt był oferowany na zasadach wynajmu.

Problem w tym, że kolejni najemcy wózków widłowych śląsk, nie wiedzą dokładnie, z jakim sprzętem przyjdzie im pracować. Oczywiście jest on poddawany stosownym badaniom technicznym, ale – nie da się ukryć – że są one realizowane tylko i wyłącznie przez jakiś czas. Jeśli ktoś chce wynająć taki wózek na krótki czas, to istnieje obawa, że pozostawi on po sobie szereg mikrouszkodzeń.

Co powinien zrobić zakład pracy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, serwis wózków widłowych śląsk nie ma obowiązku przeprowadzenia kompleksowych kontroli badanego sprzętu, tuż po oddaniu go przez poprzedniego najemcę. A szkoda, bo na tej podstawie można by dosyć łatwo rozliczyć się z poprzednim użytkownikiem sprzętu i – w razie potrzeby – zażądać od niego dodatkowych środków na naprawdę sprzętu.

Gra jest warta świeczki, ponieważ wymienione wcześniej “mikrouszkodzenia” mogą mieć naprawdę bardzo subtelny charakter, a zarazem mogą doprowadzić do poważnych wypadków. Drobne uszkodzenie zaworu regulującego pracę układu, może w tym przypadku doprowadzić do poważnej awarii całego urządzenia. W praktyce oznacza to ryzyko ciężkiego wypadku.

Jak temu zapobiec?

Teoretycznie… “wszystko da się zrobić”. Wystarczy, by nowy najemca miał czas na dokładną analizę techniczną pozyskanego w ten sposób sprzętu. Niestety… nie zawsze jest na to czas. Wózek widłowy śląsk to urządzenie, które z reguły potrzebne jest “na już”. Oznacza to, że wszelkie badania techniczne schodzą w tym wypadku na drugi plan. Zwłaszcza, że trwają one przynajmniej przez jakiś czas…

Podsumowanie

Wynajem wózków widłowych śląsk, a co za tym idzie przechodzenie maszyn “z ręki do ręki”, niesie ze sobą bardzo duże ryzyko uszkodzenia sprzętu. Dlatego podmiot wynajmujący ów sprzęt powinien zawsze dbać o to, by każdy jego wózek widłowy śląsk, spełniał określone założenia techniczne.